Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

pl-ukryt 

Společné velitelské stanoviště SVS 76.plrb a 61.rtpr Sokolnice - Újezd u Brna

201 fotek 3 videa březen 2013 až březen 2014 - zobrazení
Zde můžete spatřit fotogalerii naší mimořádné exkurze do prostor bývalého objektu SVS 76.plrb a 61.rtpr. Tento objekt se nalézá na pomezí katastrálních území obcí Sokolnice a Újezd u Brna. Momentálně jediná oficiální příjezdová cesta vede po pozemcích AČR, ale je v plánu vybudování nové a zpřístupnění areálu pro veřejnost. Objekt je díky využívání armádou do nedávné doby výborně zachovalý.
V letech 1986 - 1990 došlo ke zodolňování objektu z důvodu již nevyhovujících prostor a předpokladu umístění automatizovaných systémů velení protiletadlového raketového vojska - Seněž ME a radiotechnického vojska - Osnova a nových radiolokačních prostředků.
V rámci zodolňování bylo budováno i stanoviště pro plánovaný RL O-14 Oborona. Byla srovnána plocha na kótě 307 Stará hora a vybudován kabelový kanál, avšak radar se již nepodařilo po roce 1989 osadit.
Kvůli zodolňování objektu v Sokolnicích muselo být vybráno provizorní působiště SVS a NS-4. Z několika variant byl nakonec vybrán vojenský objekt za obcí Tuřany na cestě směrem na Sokolnice (cca 7 km od rekonstruovaného areálu v Újezdu). Objekt nazýval se „Mrak“ a pravděpodobně sloužil k meteorologickému zabezpečení 8.slp Brno. Nacházel se asi 300 m od obce Tuřany při cestě na Sokolnice vedle zahrádkářské kolonie na souřadnicích 49°8'20.28"N 16°40'38.71"E. Dnes na tomto místě nenalezneme téměř žádné pozůstatky. Fotogalerii tohoto provizorního umístění naleznete zde - http://pl-ukryt.rajce.idnes.cz/Provizorni_Spolecne_VS_76._plrb%2C_61.rtpr_a_NS-4_Brno-Turany_1986-1990/
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron